Будівництво фундаменту
Старі будинки зберігають у собі особливе відчуття, характер і історію — те, що неможливо знайти в нових будинках. Це основна причина, чому люди обирають відновлення старого будинку. Існують різні способи ремонту — деяким будинкам достатньо замінити вікна, побудувати сходи та зробити косметичні роботи всередині, в той час як інші будинки потребують будівництва з нуля, починаючи з фундаменту.
Фундамент — це нижній шар будинку. Будь то фундамент для дерев’яного будинку або теплиці — він несе вагу всього будинку. Надійний і міцний фундамент — це набагато більше, ніж просто нижня частина будинку. Він захищає від вологи, ізолює від холодних зовнішніх температур і запобігає руху ґрунту навколо будівлі, виступаючи як анкери між каркасом будинку та ґрунтом під ним. Ось чому фундамент будинку стане першим проєктом, до якого потрібно приступити, коли ви почнете ремонт будинку.
Навіть нові будинки можуть мати проблеми з фундаментом. Старі будинки часто будувалися за допомогою різних технік та матеріалів, які не витримали випробування часом. Це не повинно лякати людей, які хочуть володіти старим будинком, але на це варто звернути увагу.
Є різні серйозні ознаки, які вказують на необхідність робіт з фундаментом. Це такі проблеми, як тріщини на підлогах і стінах, труднощі з закриттям дверей та вікон, нерівна підлога, втрата тепла, проникнення води та, як результат, пошкодження від вологи.
Будівництво нового фундаменту для старого будинку
Більшість людей, які купують старий будинок, враховують необхідність ремонту. Заміна даху і вікон є звичайною практикою. Однак будівництво абсолютно нового фундаменту — це те, про що не так часто чують. Хоча це не є найпоширенішим вибором, випадки, коли цей крок є необхідним, не є рідкістю.
Будівництво нового фундаменту для старого будинку зазвичай обирається з дуже обґрунтованих причин. Це вимагає більшого бюджету, більше часу та ретельного дослідження перед початком робіт. Але якщо старий будинок отримав серйозні пошкодження, то будівництво нового фундаменту — це найкращий і єдино правильний спосіб розпочати планування ремонту будинку, щоб гарантувати стабільність та довговічність будівлі.
Фундамент на плитах, стовпчастий фундамент або палі
Коли прийнято рішення побудувати новий фундамент, наступним важливим кроком є вибір типу фундаменту. Класифікація фундаментів ґрунтується на конструкції, способі роботи та будівництва, глибині закладання і методах розрахунку. Розглянемо три найбільш поширені типи фундаментів.
- Плитний фундамент є дуже міцним і покриває всю площу підстави будівлі, запобігаючи її руху і змінам у конструкції будинку. Плитний фундамент будується над землею за допомогою спеціальних блоків у формі літери L, після чого він заповнюється армованим бетоном. Необхідно врахувати, що для досягнення зчеплення бетону його потрібно армувати. Плитний фундамент чудово підходить для одноповерхових будинків і не потребує надмірних земляних робіт. Цей тип фундаменту має бути утеплений.
- Стовпчастий фундамент зазвичай встановлюється швидко і просто. Він добре працює навіть на ґрунтах поганої якості та м’яких ґрунтах. Стовпи вбиваються в землю за певними технологіями на певну глибину. Зазвичай стовпчастий фундамент використовують для малих будівель, таких як сараї, теплиці та дачні будиночки. Однак він також чудово підходить для трохи більших дачних будинків і дерев’яних будинків.
- Пальовий фундамент є найпоширенішим типом фундаменту в Естонії. Він вимагає хорошого ґрунту та значно більше земляних робіт. У цьому випадку армований бетон, кам’яні блоки або вапняк закладаються глибше за рівень промерзання, слідуючи за зовнішніми та несучими стінами будівлі. Цей тип фундаменту ідеально підходить для більших і важчих будинків, а також для будівель, які потребують підвалу.
Існують й інші типи фундаментів — наприклад, пальовий фундамент або фундамент, побудований із фіброблоків. Вибір фундаменту залежить від багатьох факторів — ґрунту, розміру та ваги будинку, а також фінансових можливостей і часу. Є багато інформації про різні типи фундаментів, і якщо ви зацікавлені, ви можете знайти багато інформації про них в Інтернеті.
Ціна фундаменту
Ціни на будівництво фундаменту варіюються — чи потрібен вам стовпчастий фундамент для невеликої дачі, чи палі для більшого будинку. Однак, як правило, ціна пальового фундаменту є дешевшою, ніж, наприклад, плитного фундаменту. Ціна нового фундаменту також може включати підготовку ґрунту та земляні роботи, утеплення фундаменту, встановлення труб підлогового опалення, монтаж каналізаційних труб і багато іншого.
Згідно з цінами, наведеними на естонському сайті Hange.ee, ціна пальового фундаменту для невеликого модульного будинку починається з 6 500 євро. Ціна плитного фундаменту для будинку площею понад 100 м², разом з додатковими роботами, може досягати 30 000 євро.
Утеплення старого фундаменту
Якщо будівництво абсолютно нового фундаменту не є необхідним під час ремонту старого будинку, роботи з фундаментом не можна забувати. Через погано або неправильно утеплені фундаменти та підлоги, втрати тепла в будинку можуть сягати до 20%. Тому недостатнє утеплення фундаменту означає великі втрати тепла та вищі енергетичні витрати на опалення будинку. Правильно утеплений фундамент також зменшує та запобігає проникненню вологи в будинок. Однак волога може призвести до появи плісняви, гниття або навіть затоплення. З цих причин потрібно звертати увагу на фундамент і, якщо необхідно, замість будівництва нового фундаменту, утеплити старий.
Окрім утеплення фундаменту, потрібно також двічі перевірити гідроізоляцію та утеплення зовнішніх стін і підлог, незалежно від того, чи знаходяться вони на землі, чи ні. Більше про етапи ремонту будинку читайте в іншій статті.
Що слід використовувати для утеплення старого будинку?
Фундамент зазвичай утеплюють горизонтально, але сьогодні також застосовують вертикальне утеплення для забезпечення ще кращої теплоізоляції. Існує кілька способів утеплення фундаменту.
Найпростіший спосіб виконати роботи з фундаментом і утепленням — це коли будинок не стоїть на фундаменті. У цьому випадку фундамент можна утеплити зверху і повністю покрити утеплювальними панелями, такими як плити з розширеного полістиролу, до рівня промерзання ґрунту. Під час ремонту старого будинку цей варіант неможливий, тому необхідно звертати увагу на тип фундаменту.
Для утеплення добре підходить пінополіуретан (PUR), якщо фундамент збудований з ґрунту або вапняку. У разі кам’яного фундаменту доцільно утеплювати ззовні, щоб за допомогою належних гідроізоляційних шарів захистити кам’яну стіну від вологи. Який би варіант не використовувався для закладання фундаменту, його ж слід застосовувати для реставраційних та утеплювальних робіт.
При вирішенні питання, як і чим почати утеплення фундаменту старого будинку, перш за все потрібно звернути увагу на те, з чого і як збудований існуючий фундамент. Необхідно також враховувати розташування будинку, поверхню та пошкодження фундаменту. Окрім утеплення, потрібно звернути увагу на відведення води та вологи від фундаменту та будинку за допомогою гідроізоляційних шарів або дренажу.
Ціна утеплення фундаменту
Що робити, якщо старий фундамент просів?