Фундамент — одна з найважливіших, якщо не найважливіша, частина будівлі. Вся будівля залежить від фундаменту, і його міцність визначає довговічність всього будинку. Фундамент будівлі має бути побудований так, щоб витримувати вагу та навантаження інших елементів. Будівництво будівлі та її фундаменту починається з підготовчих робіт, які не можна ігнорувати.
Підготовка ґрунту через його ущільнення та вирівнювання є важливою частиною будівельного процесу. Це дає необхідну рівну основу, яка є важливою опорою не лише для будівлі, але і для доріг та інших будівельних конструкцій. Процес ущільнення дає ґрунту, що знаходиться під фундаментом, більшу витривалість і стабільність. Важливо розуміти, чому цей процес вимагає уважної уваги та що може статися, якщо цей етап буде пропущено або виконано недбало. І найголовніше — як впоратися з наслідками, які виникли через погано ущільнений і вирівняний ґрунт.
Що таке ущільнення ґрунту?
Більшість будівель підтримується ґрунтом, що знаходиться під ними. Для того, щоб побудувати будівлю чи іншу споруду, потрібно видалити частки повітря та води з ґрунту, після чого його потрібно вирівняти. Таким чином, оброблений ґрунт може достатньо і надійно підтримувати будівлю.
Ущільнення ґрунту означає збільшення щільності ґрунту, піску чи іншого твердого шару ґрунту шляхом видалення води або повітря з нього. Це робиться шляхом прикладання навантаження до ґрунту за допомогою механічних засобів. Таким чином збільшується об’ємна вага ґрунту і його несуча здатність, що забезпечує сприйняття навантаження, що йде від будівлі.
Основною метою ущільнення є збільшення міцності на зріз та пов’язаної з цим навантажувальної здатності. Однак через цей процес також збільшується жорсткість ґрунту, щоб запобігти майбутнім деформаціям, наприклад, через вологість та мороз.
Результат ущільнення залежить від багатьох різних факторів, таких як:
- Природа і тип ґрунту – це можуть бути суміші піску, глини, ґрунту або гранульованого матеріалу;
- Товщина ущільненого шару ґрунту;
- Вологість ґрунту;
- Час, витрачений на ущільнення;
- Характер робіт по ущільненню – вага, тип, вібрація, кількість повторів тощо використовуваного обладнання.
Що таке вирівнювання ґрунту?
Вирівнювання ґрунту, як самостійно вказує назва, означає вирівнювання землі, щоб прибрати горби, вм’ятини або інші великі нерівності. Ця операція проводиться на підготовчому етапі нового будівельного проєкту.
Одна з основних цілей вирівнювання ґрунту — захистити фундамент від пошкоджень водою. Вирівнювання ґрунту під конструкціями або навколо них забезпечує відведення води від будівлі, а не проникнення її в шар ґрунту під фундаментом. Якщо шар ґрунту не вирівняний або вирівнювання виконано погано, вода може текти в напрямку будинку. Це може накопичуватися навколо фундаменту і насичувати навколишній ґрунт, що призведе до нестабільності будівлі.
Після цього можна виконати земельні роботи навколо будинку. Наприклад, на ділянках, де відсутність дренажу руйнує фундамент, вирівнювання ґрунту може виправити ситуацію.
Чому ущільнення ґрунту є важливим?
Якщо перед будівництвом будинку не було проведено належних геологічних досліджень, і будинок збудовано на слабкому ґрунті, або ґрунт був погано підготовлений перед закладкою фундаменту, наприклад, не ущільнений і не вирівняний, це може призвести до процесу, коли ґрунт, а також будівля починають просідати.
Просідання — це процес, який є результатом впливу навколишнього середовища, наслідком неякісних робіт або через зміни в ґрунті, що можуть спричинити рух фундаменту будівлі вниз. Просідання ґрунту може бути викликане геологічними, антропогенними або сезонними факторами:
- Високі весняні води можуть вимивати легший шар ґрунту, наприклад, пісок;
- Великі дерева, що ростуть біля фундаменту, можуть, особливо в періоди спеки, висмоктувати вологу з ґрунту настільки сильно, що це може призвести до скорочення ґрунту чи інших його шарів;
- Вода, що витекла з пошкодженого або протікаючого каналізаційного трубопроводу, іноді може пом’якшувати або навіть вимивати поверхню ґрунту, що спричиняє його рух і, відповідно, рух будівлі;
- Якщо будівля знаходиться поблизу ділянки з інтенсивним рухом транспорту, сильні вібрації можуть призвести до руху ґрунту.
Погано виконані фундаментні роботи можуть викликати проблеми з просіданням, особливо через пошкодження водою.
Хоча причини просідання фундаменту чи підлоги будинку можуть бути різними, часто вони виникають через самі перші етапи будівництва. З цієї причини дуже важливо звертати увагу на ущільнення та вирівнювання ґрунту.
Що означає просідання будинку?
Різні тріщини у внутрішніх і зовнішніх стінах, зазори між дошками підлоги та стінами, схилені або частково просіли підлоги, перекошені або застряглі вікна та двері — це лише кілька проблем, які може викликати просідання.
З часом просідання фундаменту може призвести до серйозних проблем:
- Пошкодження стін і підлог стають важчими для ремонту або навіть незворотними;
- Тріщини, що з часом збільшуються, дозволяють вітру та вогкості проникати в будинок, що призводить до утворення плісняви;
- Збільшується втрата тепла, будинок стає холоднішим, що в свою чергу знижує енергоефективність будівлі;
- Трубопроводи водопостачання та опалення можуть зламатися;
- Можуть виникати несправності в електричних установках.
Проблеми, що виникають через просідання будинку чи фундаменту, є дорогими. Часто витрачається багато грошей на ремонт пошкоджень, але суть проблеми не вирішується, і не виконуються роботи з стабілізації фундаменту.
Як впоратися з наслідками погано ущільненого ґрунту?
Якщо з якоїсь причини фундамент будинку почав просідати, і в результаті вся будівля почала рухатися вниз, цю проблему необхідно вирішити якомога швидше. Тоді ні вирівнювач ґрунту, ні засіб для зміцнення поверхні не допоможуть, до просідання потрібно підходити по-іншому.
Зупинити просідання будинку і відновити фундамент за допомогою традиційних методів — це трудомістка та ресурсозатратна робота. Вирішення проблеми застарілим підходом означає очищення приміщень, демонтаж і вивезення бетонних підлог, ущільнення ґрунту та заливку нових підлог. Це ставить власника будинку перед складним вибором: чи варто починати процес, що вимагає багато часу і грошей, і змушує бути далеко від дому на тривалий час, або відкласти вирішення проблеми на невизначений термін, знаючи, що ситуація буде лише погіршуватися? Таким чином, здається, що єдиним вибором є зробити поганий або ще гірший вибір.
А якщо б було рішення, яке б швидко та чисто ущільнило і стабілізувало будівлю, і не вимагало б додаткових підготовчих робіт, таких як виїзд з дому чи заміна меблів? А що, якщо тріщини в стінах і між стінами та плиткою підлоги можна було б виправити за один день, не чекаючи, поки новий бетон затвердіє? Здається, надто просте рішення, щоб бути правдою?
Як може допомогти URETEK Baltic?
Роботи, виконувані підприємством з покращення ґрунту URETEK, завдяки своїй інноваційній технології, є високо оціненою альтернативою для підйому та відновлення фундаментів чи підлог будівель. Це не потребує розкопок чи демонтажу, що сприяє як комфорту людей, так і захисту навколишнього середовища. Крім того, технологія, розроблена компанією URETEK, не викликає вібрацій і не порушує роботу навколишніх будівель.
URETEK використовує технологію ін’єкції геополімерів, що дозволяє підходити до зазначених проблем новим і зручним способом. URETEK пропонує технологічне рішення, за допомогою якого двокомпонентні геополімерні смоли ін’єкціюють у ґрунт. Природа проблеми в ґрунті, що є причиною просідання фундаменту та підлог, досягається через отвір діаметром 12-32 мм, в який вводиться екологічно нейтральна смола або суміш геополімерних смол. Смола вводиться в ґрунт, де вона розширюється до затвердіння, заповнюючи всі порожнечі та тріщини в ґрунті. Під впливом ін’єкції смоли будинок або інша конструкція піднімається і повертається до початкової проектної висоти. Шар ґрунту ущільнюється, що забезпечує стабільність будівлі.
Для цієї процедури не потрібно виїжджати з будинку чи навіть переміщати меблі. Щоденне використання будівлі може продовжуватися під час робіт. Зазвичай це займає від одного до трьох днів, і робоча зона залишається чистою та без пилу.
Зв’яжіться з нами, і ми зупинимо просідання вашої будівлі.